- Destinace Slovensko Javorníky

Javorníky

PROČ JET S NÁMI PRÁVĚ SEM?

Zavítejte na nejkrásnější hřebenovku na světě! Pohoří Javorníky se rozkládají jak na území České republiky, přesněji v nejjižnější části Beskyd, tak na Slovensku, kde se nachází jejich větší část a tvoří součást celku Západní Karpaty. Nejvyšší hora Javorníků je Veľký Javorník na slovenském území. V České republice náleží Chráněné krajinné oblasti Beskydy a na Slovensku CHKO Kysuce.

Připravili jsme pro vás několik tipů kam stojí za to si naplánovat výlet!

Milovníci zimní ale i letní dovolené si jistě na své přijdou v lyžařském středisku Kasárne. Nachází se na moravsko-slovenském pohraničí pod vrcholem Veľký Javorník. Středisko nabízí mnoho různých služeb pro Vaši spokojenost. V zimním období vede přímo hřebeny Javorníků slavná Beskydsko-Javornická běžecká magistrála, která je dlouhá 54 km.

Naplánujte si výlet na slovenské prameny. Vydat se můžete na Bukovský minerální pramen, který najdete nedaleko města Čadca. Jedná se o přírodní památku, o které jste možná slyšeli pod názvem "vajcovka", ten získal díky specifickému zápachu. Z pramene vyvěrá slabomineralizovaná sirovodíková voda. Nebo navštivte Korniansky ropný pramen, také byl vyhlášen přírodní památkou a leží ve vesnici Korňa. Zajímavostí je, že jde o nejvýše položený samovolný výtok ropy ze země ve střední Evropě. Dále například Pramen u Vojty nedaleko osady Vojta.

Nemůžete vynechat ani návštěvu unikátního jilmu v obci Makov. Tento jilm je starý přibližně 400 až 500 let a je jedním z nejmohutnějších ve střední Evropě, jeho obvod kmene činí u kořene neuvěřitelných 11 metrů. S jilmem je spojena pověst, že kdo se ho dotkne 3x, zbaví se starostí na 5 let.

Aktivní turisté ocení možnost výpravy na jeden z vrcholů Javorníků. Veľký Javorník leží mezi obcemi Papradno a Makov a jeho území bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací. Dále vrchol Veľká Rača, ze kterého se vám naskytnou nevídané výhledy a nedaleko se nachází stejnojmenné lyžařské centrum. V neposlední řadě stojí za zmínku i vrchol Kamenité, kde můžete navštívit útulnou dřevěnou rozhlednu.Doporučené hotely